Antibiyotik Kullanırken DİKKAT Edin Çünkü?

antibiyotik, antibiyotik kullanımı, yanlış antibiyotik

 

Bilim dünyası hatalı antibiyotik kullanma konusu ile ilgili uyarıda bulunsa da buna karşın her sene daha çok antibiyotik tüketiliyor. Antibiyotiklerin her sene milyonlarca insanın hayatını kurtardığını bildiren Yrd. Doç. Dr. Yılancıoğlu, antibiyotiğin hatalı ve gereğinden çok tüketimi durumunda iyi bakterileri öldürerek bireyi daha değişik hastalıklara belli duruma getirdiğinin altını çizerek, “Antibiyotik tüketimi son çere olmalıdır” diyor.  Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, antibiyotiklerin hatalı ve gereğinden çok tüketiminin dirençli süper bakterilerin meydana gelmesine yol açtığını belirtti. Grip vb. hastalıkların sebebinin virüsler olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yılancıoğlu, “Virüsler antibiyotiklerden etkilenmez, sarfedilen lüzumsuz antibiyotikler sadece iyi bakterileri öldürerek bireyi daha değişik hastalıklara belli duruma getirir” ikazında bulunuyor.  Mikrobiyota ismi verilen mikroskobik canlıların bedende insan psikolojisini dahi etkileyebilecek kadar mühim görevler üstlendiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Yılancıoğlu, sarfedilen antibiyotiklerin bu organizmalara etkisini de şu şekilde anlatıyor:

“Kullandığımız lüzumsuz antibiyotikler bu mikroorganizmaları da etkilemekte ve bizleri tedavi etmek yerine hasta etmektedir. Bu sebeple bu sorunun çözümünde ilk adım olarak bedende hastalığın bir bakteri doğrulusunda oluşturulduğunun kanıtlanması daha sonra bu bakterinin dar spektrumlu, bütün bakterileri değil ama sadece amaç bakterileri etkileyen antibiyotikler ile tedavi edilmesi gerekmektedir.”  Hasta baskı yapıyor doktor yazıyor Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, hekimlere danışan bütün hastalara bakteriyel orijin bulunsun ya da bulunmasın antibiyotik verilmesinin nedenlerini, “Hasta ve yakınlarının hekimlere ilaç yazması baskısı oluşturması ve iyi hekim-kötü doktor ayrımının hastalar doğrulusunda antibiyotik yazılıp yazılmamasına göre yapılması ülkemizde bu sorunun meydana çıkışının en büyük nedenidir” sözleriyle açıklıyor.  Hayvancılıkta da antibiyotik tüketimi denetlenmeli Bilinçlenmenin antibiyotik tüketimini azaltacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yılancıoğlu, hastalara ise “Hekime danışmadan katiyen antibiyotik kullanılmamalı.

 

Komşunun komşuya önermesi şeklinde ilaç tüketimi mutlaka yanlıştır. Hastalık yoktur, hasta vardır, her hasta diğerinden faklıdır, bu amaçla tedavi hastaya özeldir, paylaşılamaz” tavsiyelerinde bulunuyor.  Yalnızca insanlarda değil, hayvancılıkta sarfedilen antibiyotiklerin de direncin teşekkülünde çok büyük etmen olduğunu altını çizen Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, “Tavukçuluk başta olmak üzere, başka hayvancılık sektörlerinde de antibiyotik tüketimi çok iyi bir şekilde veteriner doktorlar doğrulusunda denetlenmelidir” diyor.  Antibiyotik tüketimi son deva olmalı Antibiyotik tüketiminin son deva olması gerektiğine ilgi çeken Yrd. Doç. Dr. Yılancıoğlu, yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıralıyor:  “Öncelikle hijyen kurallarına uymak, tertemiz etraf oluşturmak, doğru el yıkama alışkanlığı, aşılar gibi koruyucu önlemler toplumda yaygınlaşmalı.

Gelecekte bakteriyofaj denilen, bakteri virüslerinin kullanımı, moleküler yöntemler gibi yeni yaklaşımlar çözüm olarak karşımıza çıkabilir, ama şu an proaktif adımların atılması, hükümetlerin yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi amacıyla destekleyici adımlar atması, toplumun bilinçlendirilmesi ve antibiyotik tüketiminin sıkı bir şekilde hem sıhhat hem de hayvancılıkta denetlenmesi gerekiyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir