Etiket arşivi: evlilik aileler

Çocuk Yetiştirirken..

Anne Olmak Her Bayana  En Büyük Hediyedir meşaketlı yanları elbet oluyor  çocuk yetıstırmek  önemli bir kavramdır

çocuğunuzu tetişrirken herşeyi kavrama başladığı zaman ıcerısınde baslarsanız büyüne kadar o sekılde beyın altına yerlesır ve öyle bılır bu hususta çocuğunuzun yanında yaptığınız her davranış her soz hal ve hareketlerı cocugunuz beynine kayıt yapıyordur o yüzden daha dıkkatlı davranmalısınız

mesela çocuğunuza yok dedıgınız seyı ısrar ederek var etmeey calısması gıbı cocuugnuz yok denılmesını bılmeli

ve çocuğunuzun mutlu olması ıcın ona bırseyler alarak mutluluğu ogretmeyın bırseyler vererek mutluluğu ogretmeyın varlığı yokluğu bılmelı buyuklerının yanında oturmasını kalkması yüksek sesle konuşulmamasını bılmelı ve cocuguza arkadaş olarak yaklasın onunla bırlıkte delıler yaparak zaman gecıre bılırsınız hane bırseylerı alarak degıl sade ve yalın bır sekılde mutlu olmayı ogrensın buyunce bırsey olmadığı zaman sahıp olamadığı zaman kı hayata küsüşü değil o yüzden her sekılde herseye hazır sekılde yıkılmadan ayakta dımdık durabılcek sekılde mutluluğu ve yaşamayı ogretın

tabi yerı gelınce kızılacak dayakda yiyecek elbet ama bu care olmadığı gıbı farklı düşünceye ıtmıs olursunuz

çocuğunuzun beyın gelısımıne ve algılamasına dıkkat edın buyume suresınce ve ona gore algılaya bılcek sekılde herseyı anlatın anlayacaktır  kı zamanımızda eskısı 80 ve 90 lardakı gıbı bır arkadaş ortamıda yok suan bunuda goruyoruz her bırımız kimseye ozenmemelı kimseye gıpta etmemeli kendısıne gıpta ettırmelı durusuyla ahlakıyla hersey sız aılede bıtıyor ev ıcerısınde kı durumda bıtıyor burda hem fıkır olalım anne ve baba arasındaki sorunları evın genelıne yansıtmamak lazım bu cok onemlı sorunlarınızı esınızle yalnız kalarak saygı cercevesı ıcerıısnde halldın çocuklarınızın yanında kavga ederek hakaret ederek degıl dedıgım gıbı çocuklar ve genclerın beyınlerı kayıt gıbıdır herseyı sanıye sanıyeını kaydeder ve mutluluğu alabılcegı herseyı az ve yalın sekılde verırsenız mükâfatını elbet gorursunuz saygılarımla..

Evlilik öncesi ve sonrası karşılaşılabilecek risk faktörleri

evlilik sonucunın alınmasıyla süregelen süreç çoğu zaman mutlulukla devam etse de ara sıra problemlerı da bununla beraber getirebiliyor. özellikle de genç evlilerin geldikleri aile ile alakalı yaşismikları problemler çoğu vakit şaşırtıcı olabiliyor. Peki, evlilik hazırlıkları yapılırken yaşanmış olan sorunlar nedir? Evliliğin, ailelerin güç savaşı haline gelmesi nasıl önlenebilir? Evlilikte karşılaşılabilecek risk faktörleri nelerdir? Dbe davranış bilimleri enstitüsü kurucu başkanı ve uzman klinik psikolog emre konuk evlilik dönemini iyi yönetmenin yollarını açıklıyor…

evlenme kararı verildikten ve tarih belirlendikten derhal sonraki sürecin keyifli bir halde geçmesi gerekirken aksine çok yoğun ve insanı yoran bir süreç yaşanabiliyor. Eve alınacak halı, oturma düzeni, buzdolabı gibi tüm bunların sonucunın verilmesi söz konusu olduğunda, ara sıra evlenecek iki genç insan işin en başlangıcında sınır koyamadıklarından pasif kalabiliyor. Aileler ve özellikle de anneler; laf sahibi olmak, yakınlığı sağlayabilmek, kopuşun acısını dindirebilmek için sürece müdahale edebiliyor.

dbe davranış bilimleri enstitüsü kurucu başkanı ve uzman klinik psikolog emre konuk, evlilik periyodunu iyi yönetmenin yollarını şöyle açıklıyor: “evlenme kararı aldıktan sonra, iki gencin evlilik periyodunu iyi mi yöneteceklerini belirlemesi gerekiyor. Alınması ihtiyaç duyulan ihtiyaçlardan maddi anlamda verilmesi ihtiyaç duyulan kararlara kadar birfazlaca aşamanın evlenecek olan iki insan tarafınca tek tek ele alınıp sürecin belirlenmesi gerekiyor. En başında bu detaylar partnerler tarafınca belirlenir ve kararlar verilirse, hayat daha kolay ve sorunsuz geçiyor.”

evlilik öncesinde ve hatta ondan sonra aile desteğinin önemli bulunduğunu vurgulayan konuk, “yardımcı verirken ailelerin amacı, çocuklarından ayrılacakları için ayrılığın verdiği acıyı azaltmak ya da gücü kaybetmemek olmamalıdır. Bu bir araziyi paylaşamama kavgası gibidir, çünkü bir taraf yapmazsa karşı taraf yapacaktır. Ben bu yeni eve yerleşmezsem, öbürü yerleşecektir. Dolayısıyla çok eğlenceli olması gereken bir müddetç çok sancılı ve stresli hâl alabiliyor. Gelişen sorunları çözmek için de her ailede bulunan akil insanlardan yardımcı alınabilir. Bu kişiler sağduyuludurlar ve ilişkilerin toparlanmasına ve muntazam gitmesine katkıda bulunurlar” diye mevzuştu.

evlilik öncesi ve ondan sonra karşılaşılabilecek riskler

evlilik öncesinde ve ondan sonra karşılaşılabilecek risk faktörlerinin de doğru bir halde yönetilmesi gerektiğini belirten konuk, bu riskleri şöyle sıralıyor:

– hor görme: tartışmalarda aşağılama, minik görme, iğneleme, küçümseme, alay etme anlamına gelen sözler, jest ve mimikler hor görmeye yol açıyor.

– tenkit: tartışmalarda kişiliğe yönelik suçlamalar olabiliyor.

– kabahatlama ve savunma: tartışmalarda şikâyeti suçlamadan ayırmak gerekiyor. Kabahatlanan bir adamın kendini savunması doğaldır. Ama evlilik ilişkisinde bireyin karşı kabahatlamaya girmeden de olsa kendini savunması, ne makalek ki bir işe yaramıyor. Tersine, savundukça karşı taraf suçlamalarına devam ediyor. çünkü aslında, kendimi savunduğumda karşımdakine, ‘sorun bende değil sende’ demiş oluyorum. Doğal olarak bu oyun yukarıdaki sırasıyla oynanmıyor. Taraflar duruma göre birini bırakıp diğerini kullanabiliyor.

– duvar örme ve küsme: irdelemenin bir noktasında taraflardan biri ilişkiden çekilebiliyor ve reaksiyon vermemeye başlayabiliyor, şu demek oluyor ki çevreına bir duvar örebiliyor.

– taşma ve romantik kopuş: duvarını ören şahıs hiç bir tepki vermez hale gelerek eşinden uzaklaşırken evliliğinden de uzaklaşıyor.

– ilişkiyi onarım: kırıcı bir tartışmadan sonra ilişkiyi tamir etmek için çaba harcanmıyor yada bu mevzuda başarsıcaklıkz olunabiliyor.

uzak durulması ihtiyaç duyulan hanımefendiler ve erkekler

emre konuk “uzak durulması gereken hanımefendiler ve erkekler” listesi ile diğer risk faktörlerini ise şöyle sıralıyor:

– birlikteliğin başlangıcında, eşlerden birinde alkol yada madde fenaye kullanımı var ise,

– eşin küçümsenilmeyen, kıymet verilen en az birkaç özelliği yoksa,

– anne/baba, dostlar karşıysa,

– tahsil/kültür ayrımı bir hastalık olarak yaşanıyorsa,

– birlikteliğin ana motoru cinsellik ise,

– eş evlilikteki problemlerı anneye veya babaya bağlıyorsa,

– “evlenince düzelir” diye düşünülüyorsa,

– beraberlik/eş sıkıcı bulunuyorsa,

– durmadan “aslında ne demek istendiği” anlatılmak zorunda kalıncaıyorsa,

– taraflardan biri hami, koruyucu rolünde ise

bu kişilerin evlilik için yanlış tercih olabileceği düşünülmeli.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/evlilik_oncesi_ve_sonrasi_karsilasilabilecek_risk_faktorleri.html