Etiket arşivi: doğru diş firçalama

Dişlerinizi Doğru Fırçalıyormusunuz ?

doğru diş firçalama, diş firmalamak nasıl, diş fırçası kullanımı, sağlıklı diş fırçalama

Gönül rahatlığı ile gülümsemek, kahkaha atmak amacıyla bembeyaz, sıhhatli dişler gerekir. Düzenli olarak diş fırçalamak, diş sağlığı amacıyla mühim olsa da yeterli değil. Ağız ve diş hijyenini sağlamak amacıyla dişlerin doğru fırçalanmasını, fırçalama periyodunu ve hangi yan ürünleri kullanmak gerekliliğini de bilmek gerekiyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Ağız ve Diş Sihhati Eksperi Dt. İbrahim Mahrebel, bilindiğinin aksine dişlerimizi yemeklerden ya da asitli içeceklerden derhal sonra değil en az yarım saat sonra fırçalanmanın daha doğru olduğunu belirterek, sıhhatli ve parlak dişlere sahip olabilmenin yollarını anlattı:  Dişler, bizim ufak organlarımızdır. Sadece gıdaların parçalamaya ya da koparmaya yardım etmez aynı vakitte sesimizin doğru çıkmasını da sağlar. Kendini çevreleyen dokuları korur ve bu dokuların gelişmelerine de yardımcı olur. Ama en muhimi estetik yönden verilen özgüvendir. Yüzümüzde ön planda olan dişlerimizin sıhhatli ve parlak olması elimizde. Doğru bakımla, ağız hijyenine ilgi ederek ışıl ışıl gülüşlere, sıhhatli diş etlerine sahip olmanız mümkün. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Ağız ve Diş Sihhati Eksperi Dt. İbrahim Mahrebel de ağız ve diş sağlığı ile alakalı mühim bulgular paylaştı:

DİŞLERİNİZİ DOĞRU FIRÇALIYOR MUSUNUZ?

“Günde 3 kere diş fırçalamanın gerektiğini bilmeyen yok. Fakat çok az şahıs dişlerini doğru teknikle fırçalıyor. Diş ve diş eti sağlığı amacıyla yalnızca diş fırçalamak da yetmiyor, hijyenikliği destekleyecek diş ipi, ara yüz fırçası gibi malzemeleri de derli toplu kullanmak gerekiyor. Dengeli beslenmek, öğün aralarında atıştırmaları azaltmak ve florür sahibi olan diş temizlik ürünlerini kullanmak ağız hijyenimizi sağlamak yönünden büyük ehemmiyet taşıyor.  dis fircamala hakkinda

YEMEKLERDEN HEMEN SONRA FIRÇALAMA AŞINMAYA NİÇİN OLUR

Diş etlerinin pembe olduğu, kanama ve şişlik olmayan ağızlar sıhhatli olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra ağızda kötü koku da olmaması gerekir. Dişlerimizi koruyabilmek amacıyla ise şekerli ve asitli gıdalardan kaçınmalıyız. Bilinenin aksine dişlerimizi yemeklerden ya da asitli içeceklerden derhal sonra değil en az yarım saat sonra fırçalamalıyız. Çünkü asitli ve şekerli yiyecekler diş yüzeylerini aşınmaya makul duruma getirir. Dişler, bu hassasiyete sahipken fırça darbeleriyle diş yüzeyinde aşınmayı artırmamalıyız. Yemeklerden derhal sonra ağzımızı yalnızca suyla çalkalamak, aşağı yukarı yarım saat sonra da fırçalamak en doğrusudur.Öte yandan çay, kahve ve sigaradan da hem genel sağlığımız hem de diş sağlığımız amacıyla kaçınmalıyız.

ERKEN TEDAVİ DİŞLERİ KORUYOR

‘Her ak diş sağlıklıdır’ kanaati süregelen olsa da yanlıştır. Çünkü her insanın ten rengine göre diş rengi vardır. Dişin rengi sarıya yakın olsa da çürüksüz ve hastalıksız ise sıhhatli sayarız. Toplumda en sık görülen hatalı ise dişlerimizde ağrı ya da hastalık hissetmeden hekime gitmemekten kaynaklanıyor. Diş kontrollerini her 6 ayda bir derli toplu olarak yaptırmak gerekiyor. Böylece dişteki çürükler başlangıç adımında fark edilebilir, daha basit ve ağrısız tedavi edilebilir. Unutmamak gerekiyor ki diş tedavileri ne kadar ertelenirse diş kaybetme riski de o kadar artıyor.

  DİŞ FIRÇANIZI ÜÇ AYDA BİR DEĞİŞTİRİN

Diş fırçalamanın ilk ve en mühim aşaması doğru fırça seçimidir. Naylon, orta sertlikteki diş fırçalarını tercih edin. Uç kısmındaki kıl adedi çok olan ve ağız içersinde rahat hareket ettirmek amacıyla ucu kısa olan fırçalar kullanın. Kullanılan diş fırçasını 3 ayda bir değiştirmek de çok önemli. Çünkü kılları yıpranan fırçalar dişlerden plak çıkarmada etkili olmuyor. Gevşek kıllar da dişlerdeki köşe kısımlara ulaşmayı güçleştiriyor. Diş fırçalarının kılları arasında vakitle mantar ve bakteri üreme olsılığı olması da diş fırçanızı değiştirmeniz amacıyla yeterli bir sebep.

 

DİŞLERİ DOĞRU FIRÇALAMA TEKNİKLERİ

Dişlerinizi günde en az 2 defa florür sahibi olan bir macun ile fırçalayın. Diş fırçanızı dişinize 45 derece eğimle tutun. Diş macununu nohut büyüklüğünde sürün. Dişleri yukardan aşağı oval bir süpürme hareketiyle fırçalayın. Her yüzeye en az 4-6 fırça darbesi ileriki şekilde fırçalayın. Arka dişleri fırçayı ileri geri hareketiyle temizleyin. Dil yüzeyini fırçalamayı unutmayın. Diş fırçasının temizleyemediği diş araları amacıyla diş ipleri ya da ara yüz fırçaları kullanın.