Etiket arşivi: çocuk gelişimi

Çocuk Yetiştirirken..

Anne Olmak Her Bayana  En Büyük Hediyedir meşaketlı yanları elbet oluyor  çocuk yetıstırmek  önemli bir kavramdır

çocuğunuzu tetişrirken herşeyi kavrama başladığı zaman ıcerısınde baslarsanız büyüne kadar o sekılde beyın altına yerlesır ve öyle bılır bu hususta çocuğunuzun yanında yaptığınız her davranış her soz hal ve hareketlerı cocugunuz beynine kayıt yapıyordur o yüzden daha dıkkatlı davranmalısınız

mesela çocuğunuza yok dedıgınız seyı ısrar ederek var etmeey calısması gıbı cocuugnuz yok denılmesını bılmeli

ve çocuğunuzun mutlu olması ıcın ona bırseyler alarak mutluluğu ogretmeyın bırseyler vererek mutluluğu ogretmeyın varlığı yokluğu bılmelı buyuklerının yanında oturmasını kalkması yüksek sesle konuşulmamasını bılmelı ve cocuguza arkadaş olarak yaklasın onunla bırlıkte delıler yaparak zaman gecıre bılırsınız hane bırseylerı alarak degıl sade ve yalın bır sekılde mutlu olmayı ogrensın buyunce bırsey olmadığı zaman sahıp olamadığı zaman kı hayata küsüşü değil o yüzden her sekılde herseye hazır sekılde yıkılmadan ayakta dımdık durabılcek sekılde mutluluğu ve yaşamayı ogretın

tabi yerı gelınce kızılacak dayakda yiyecek elbet ama bu care olmadığı gıbı farklı düşünceye ıtmıs olursunuz

çocuğunuzun beyın gelısımıne ve algılamasına dıkkat edın buyume suresınce ve ona gore algılaya bılcek sekılde herseyı anlatın anlayacaktır  kı zamanımızda eskısı 80 ve 90 lardakı gıbı bır arkadaş ortamıda yok suan bunuda goruyoruz her bırımız kimseye ozenmemelı kimseye gıpta etmemeli kendısıne gıpta ettırmelı durusuyla ahlakıyla hersey sız aılede bıtıyor ev ıcerısınde kı durumda bıtıyor burda hem fıkır olalım anne ve baba arasındaki sorunları evın genelıne yansıtmamak lazım bu cok onemlı sorunlarınızı esınızle yalnız kalarak saygı cercevesı ıcerıısnde halldın çocuklarınızın yanında kavga ederek hakaret ederek degıl dedıgım gıbı çocuklar ve genclerın beyınlerı kayıt gıbıdır herseyı sanıye sanıyeını kaydeder ve mutluluğu alabılcegı herseyı az ve yalın sekılde verırsenız mükâfatını elbet gorursunuz saygılarımla..

Çocuklarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi

çocuklarda görülen idrar kaçırma, özellikle anne ve babalar için önemli bir sınav. çocuklarda idrar kaçırmanın altında pek çok müessir bulunduğunu vurgulayan anadolu sıhhat merkezi çocuk nefrolojisi uzmanı doç. Dr. Sevinç karaaslan bıyıklı, “uyanma güçlüğü, gece düşük mesane (idrar torbası) kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik meyil bu durumu ortaya çıkarabiliyor. Uyku bozukluğu, hiperaktivite-dikkat eksikliği, epilepsi, okul- aile sorunları şeklinde durumlar da idrar kaçırma sorununa niçin olabilmektedir. 5 yaşını tamamlamış bir çocuk haftada 2’den fazla idrar kaçırıyorsa ne olursa olsun hekime başvurulmalıdır” diye konuştu.

beş yaşından büyük bir çocuk doğumsal ya da 3 aydan uzun süre haftada en az 2 kere uykudayken idrar kaçırıyorsa “enürezis” varlığından söz edilebileceğini belirten çocuk nefrolojisi uzmanı doç. Dr. Sevinç karaaslan bıyıklı, “bu sıkıntı, çocukların gündüz ya da gece yatağını, elbiselerini gayri ihtiyari olarak ıslatması şeklinde karşımıza çıkar. Ancak uykuda idrar kaçırma (enürezis monosemptomatik) ile sıkışma, damlatma, sık yahut seyrek idrar yapma, idrar tutma manevraları, kesik kesik işeme benzer biçimde durumların eşlik ettiği idrar kaçırma (polisemptomatik enürezis) olmak üzere iki türlüdür” ifadesini kullandı.

idrar kaçırmanın ara sıra başka sıhhat sorunlarının habercisi olabileceğini söyleyen doç. Dr. Bıyıklı, “özellikle idrar yolu enfeksiyonu, idrar torbasının hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, böbrek yetersizliği, kabızlık yahut diyabet bunlar arasındadır” şeklinde konuştu.

suçlayıcı davranmayın

bütün tedavi dönemi süresince ailenin çocuğa yardımcı olmasının tehlikeli sonuç bir öneme sahip olduğunu söyleyen doç. Dr. Bıyıklı, “çocuğun, bu problemi sadece kendisine aitmiş benzer biçimde idraklamaması için özenli hareket etmeli; tedavi esnasında ortaya çıkabilecek durumlarda kabahatlayıcı ve cezalandırıcı alışkanlıklardan kaçınılmalı. Aksi yöndeki her davranışın, çocukta özgüven kaybı, davranış bozukluğu ve anksiyete gibi sorunlara yol açabileceği unutulmamalı” dedi.

ilkokula başlama süreci faal tedavi için önemli

idrar kaçırma sorununda çocuklarda tafsilatlı fizik muayene ve laboratuvar değerlendirmeleri sonrası altta yatan organik bir rahatsızlık saptanmazsa aile yapısı ve çocuğun olaydan etkilenme derecesine göre 2 yıl ghasret ve yardımcı tedaviyle izlem yapılabildiğini aktaran doç. Dr. Bıyıklı, “sadece ilkokula başlama dönemi olan 7-8 yaş daha etkin bir tedavinin seçilmesi açısından önemlidir. Altta yatan doğal bir hastalığın olup olmadığının değerlendirilmesi için laboratuvar incelemeleri ve üriner sistem ultrasonografisi istenebilir. Bazen çocuklar, uygulanacak tedavi yönteminden korkabilir. Bu aşamada ailenin de tedaviye katılımı, tedavinin başarısı için çok önemlidir. Muayene sırasında çocukla doğru yazışma kurmak, dikkat etmesi ihtiyaç duyulan durumları onunla paylaşmak, zorlandığı alanlarda ona yol imlemek tedavinin neticelerina da olumlu yansır” diye konuştu.

tedavinin başarı nispetı yüzde 90

doç. Dr. Bıyıklı, şöyle mevzuştu: “tedavinin başarı oranı, monosemptomatik enürezis türünde davranış tedavisi ve alarm tedavisi ile yüzde 90’ların üzerindedir. Tedavi sonrası sorunun yine görülme olasılığı da düşüktür (yüzde 20-30). Ilaç kullanmasında ise başarı nispetı yüzde 60-70 içinde değişmekte olup, tedavi sonrası yeniden görülme olasılığı yüksektir.”

beslenmeye dikkat

çocukların beslenme şekilleri de bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Sıvı alımının düzenlenmesi, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulması, özellikle akşam yemeğinden sonrasında meyve, kuruyemiş, şekerli ve tuzlu besinlerle içeceklerin ksıcaklıktlanması önemlidir.

çocuğunuz için aşağıdaki önerileri dikkate alın:

– yatmadan 2 saat önce sıvı alımını kısıtlayın.

– yatak öncesi hela ziyareti yapmış oldurın.

– uyuduktan 1,5 – 2 saat sonrasında wc kullanımı için uyandırın.

– gündüz sıvı alımını artırın.

– gündüz 2-3 saat arayla işemesini sağlayın.

– akşam yemeğinde susamasını tetikleyecek tuzlu ve aşırı baharatlı besinlerden kaçının.

– idrar söktürücü tesiri olabilen hazır içecekleri eve almayın.

ülkü tuvalet eğitimi nasıl olmalı

– 1,5 – 2,5 yaş aralığının ideal vakit bulunduğunu unutmayın.

– katı tuvalet eğitiminden kaçının.

– öğrenim süresince aile olarak destekleyici davranın.

– gece ve gündüz eğitimine bununla beraber başlayın.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/cocuklarda_idrar_kacirma_nedenleri_ve_tedavisi.html