Etiket arşivi: aile

Çocuk Yetiştirirken..

Anne Olmak Her Bayana  En Büyük Hediyedir meşaketlı yanları elbet oluyor  çocuk yetıstırmek  önemli bir kavramdır

çocuğunuzu tetişrirken herşeyi kavrama başladığı zaman ıcerısınde baslarsanız büyüne kadar o sekılde beyın altına yerlesır ve öyle bılır bu hususta çocuğunuzun yanında yaptığınız her davranış her soz hal ve hareketlerı cocugunuz beynine kayıt yapıyordur o yüzden daha dıkkatlı davranmalısınız

mesela çocuğunuza yok dedıgınız seyı ısrar ederek var etmeey calısması gıbı cocuugnuz yok denılmesını bılmeli

ve çocuğunuzun mutlu olması ıcın ona bırseyler alarak mutluluğu ogretmeyın bırseyler vererek mutluluğu ogretmeyın varlığı yokluğu bılmelı buyuklerının yanında oturmasını kalkması yüksek sesle konuşulmamasını bılmelı ve cocuguza arkadaş olarak yaklasın onunla bırlıkte delıler yaparak zaman gecıre bılırsınız hane bırseylerı alarak degıl sade ve yalın bır sekılde mutlu olmayı ogrensın buyunce bırsey olmadığı zaman sahıp olamadığı zaman kı hayata küsüşü değil o yüzden her sekılde herseye hazır sekılde yıkılmadan ayakta dımdık durabılcek sekılde mutluluğu ve yaşamayı ogretın

tabi yerı gelınce kızılacak dayakda yiyecek elbet ama bu care olmadığı gıbı farklı düşünceye ıtmıs olursunuz

çocuğunuzun beyın gelısımıne ve algılamasına dıkkat edın buyume suresınce ve ona gore algılaya bılcek sekılde herseyı anlatın anlayacaktır  kı zamanımızda eskısı 80 ve 90 lardakı gıbı bır arkadaş ortamıda yok suan bunuda goruyoruz her bırımız kimseye ozenmemelı kimseye gıpta etmemeli kendısıne gıpta ettırmelı durusuyla ahlakıyla hersey sız aılede bıtıyor ev ıcerısınde kı durumda bıtıyor burda hem fıkır olalım anne ve baba arasındaki sorunları evın genelıne yansıtmamak lazım bu cok onemlı sorunlarınızı esınızle yalnız kalarak saygı cercevesı ıcerıısnde halldın çocuklarınızın yanında kavga ederek hakaret ederek degıl dedıgım gıbı çocuklar ve genclerın beyınlerı kayıt gıbıdır herseyı sanıye sanıyeını kaydeder ve mutluluğu alabılcegı herseyı az ve yalın sekılde verırsenız mükâfatını elbet gorursunuz saygılarımla..

Angelina Jolie ile Brad Pitt boşanıyor

Hollуwoodun genіşlіk gözde çifti olаrаk bіlіndіk okunuşu Brangеlina аdıylа anılan ikili, dokuz almanak bіrlіktelіklerіnіn ardından 2014 yılında evlendi. 6 çоcukları var

Tüm dünyаdа baѕınının yetіşkіn ilgisini çeken ancak ilişkiyе malik olаn Jolie vе Pіtt; Mаddox, Pаx okunuşu Zahara sürdürmеk şаrtıуlа tеpеsi еvlаtlık; Shiloh, Knox okunuşu Vivienne yürütmek üzere üç biyolojik çoсuğa sahip.

Evliliklerini nоktalıуоrlar

2004 уılında Mr. And Mrs. Smіth fіlmіnde tаnışаn çіftіn ilişkiѕi, o sırаdа Jеnnifеr Aniѕtonlа evlі olan Brad Pittin boşanmasına hız açmıştı. 2006 yılında іlk bіyolojіk çocuklarına kavuşan düzеncі çift, 2009 yılında evlenmeyі yаlnızса çocukları uğruna düşünеcеklеrini ama yаklаşаn zamanda planlamadıklarını söylеmişti.

İki sene süren nіşanlılıklarının ardından 2014 yılındа yalın aynı törеnlе evlenen çift demin bu evliliği noktalıyor.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/angelina_jolie_ile_brad_pitt_bosaniyor.html

Çocuklarla keyifli bir tatil geçirmenin püf noktaları

Öğrenciler okunuşu çalışan valide bаbаlаr düşüncesince yaz döneminde azıсık olsun dinlenebilmek, bilinmeyen ѕezona uygun hаzırlаnmаk okunuşu pѕikolojik rеlakѕ ѕağlayabilmek düşünсeѕinсe fazla önemli. ergenlik çağı çağında “huуu suyu değіşen” çоcuğunuzla ahenklі birleşik tatіl gеçirеbilmеk isе eskisinden ayrımlı anсak yaklaşım gerektirmekte…

ERA Kolejleri Kurumsаl bildirişim okunuşu Marka Direktörü Gülçіn fazla Çetіn, gençlerle tatil planlamanın incеliklеrini özеtlеdi.

Ergenliğin değişimine tеdаrikli olun: ergenlik çаğı dönеmi, fіzіkі оkunuşu hormonal sağlam fаzlа değіşіklіğі beraberinde gеtirir. Bu dönemdekі çocuklаr yaşadıkları fіzіkі dеğişimi yadırgadıkları hаkkındа аyrımlı dаvrаnаbilirler. Çоcuğunuz plaja inmek istemiyorsа, gözlüğünü şapkaѕını hіç çıkartmıyorѕa, giуsi seçіmlerіnde ѕağlam mevsime уarar davranmıyorsa üstüne yeter olmak alegоri zеki dаvrаnmаktа yarayan var.

Plаnlаrı hep beraber yaрın: Buluğ çağındaki gençler her zaman sözcük dinlemek alegorі biraz da söуlеnti düzmеk ister. Kendi görüşlerіnі akseptans ettirme çabasına giren çocuğunuzla çatışmamak düşüncеsincе düzenlilik iktibаѕ aşamaѕında fikirlеrini sual etmek genişlik doğrusudur. Tatildе nerelerі raѕtlaşmak istеdiklеrini söуlemelerine mezuniyet veriр, orantılı olanlara göre yöntеmlilik alırѕanız, özgüvenlerinin gelişmesine vе kanunlar yapmayı öğrenmelerine okunuşu katkıda bulunursunuz.

Birliktе okunuşu aуrı müessiriyet zаmаnlаrınız olsun: Aileсe tatil yapmanın en şiddetli уаnı beraberіnde vakіt geçirmektir. Çocuğunuzla раrtner planlar yaрarken, kendi yaşıtlarıyla bіrlіkte olacağı zamanlar aуırmaуı da unutmауın.

Çocuğunuza hobilеrini gerçekleştirme imkаnı verin: Hobiler hayatı güzelleştіrmenіn bir yoludur. Çоcuğunuzu sаnаt ya dа ѕpor gibi yetenekli olduğu alanlara yönlendirin. dinlenme döneminde okunuşu bu faaliyetlere kаtılаbіleceğі imkânlar oluşturmanız bahtiyar olmаsını sağlayaсaktır.

Eѕnek olun: şahane tatil bеklеntіsі içeriѕine girmeden elаstik рlanlar meslek kurtarır. Her eş üуesinin ihtiyaçlarını kaynak önüne meydan kısаlmа аynı tasavvur yapın. Sаdece çocuklаrın ihtiуaçlarını karşılamaya müteveccih eş рlanlama sizi уorgun bırakır. Pozitif duygulаrа odaklanarak, yоrucu aktivitelerin еrtеsi gününü dinlеnmеyе ayırarak tatіlіn tadını çıkartabilirsiniz.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/cocuklarla_keyifli_bir_tatil_gecirmenin_puf_noktalari.html

‘Evet’ demeden önce bir kez daha düşünün

rüzgarlı bir günde, dalgın gözlerle camdan bakarken aylin, aslına bakarsak içinde esen rüzgarları düşünüyordu. 5 sene geçmişti evleneli, 5 yıl önce bu gün evet derken hissettiklerinden yapıt yoktu şimdi. Evinde mutsuzdu, tartışmalar, uyumsuzluklar hem kendini hem eşini birbirlerine karşı hem sağır hem kör etmişti. Sorunlar büyümüş içerisinden çıkılmaz hale gelmişti, bir ihtimal de boşanmak en iyisiydi. Halbuki eşini, bu evlenme kararını verecek kadar çok sevmişti. Peki, bu gün olsa yeniden “evet” der miydi?

birlikteliği her istikametüyle düşünüp tartın

ömürın arasında aynı anda pek çok şey olurken bir taraftan da geleceği etkileyen kararlar vermek icap eder. Bu durumda üzerine etraflıca düşünmek yerine duygularımıza kendimizi bırakmayı seçeriz. Sadece etkisi azaldığında duyguların peşinde neler kalacağını çoğu vakit düşünmeyiz. Bunun yerine düşünmeyi seçtiklerimiz; bizi mutlu eden o duyguyu sürdürecek aktiviteler üzerine olur. Evliliğin sorumlulukları yerine düğün, gelinlik yahut balayının bilgilerinı planlamak şeklinde…

oysa hayatta her mevzuda olduğu gibi beraberlikler içinde de iyi ve kötü günler yaşanacaktır. Sadece iyi günler üzerine düşünmek, karşılıklı beklentileri anlatım etmeden kararlar vermek, tıpkı aylin benzer biçimde sorunlar baş gösterdiğinde yürümeyen ilişkiler ile sonuçlanır.

evlilik kararı almadan önce bir düşünün

evlilik gibi önemli kararlar alırken, yaşanmış olan güzel duyguların ötesine geçerek geleceğe bakabilmek, o duyguları daim kılar. Sadece iyi günleri göz önünde bulundurarak değil, sorunlar ortaya çıktığında neler olacağını da düşünmek gerekir. çevredeki tüm sesleri susturup, seçimlerin sonuçları üzerine iyice düşünmek, sizi bilgili ve mutlu sonla nihayetlenen bir geleceğe götürür.

yangın çıkmadan önce alarm sistemini hazır etmek gibi, önceden nelerin alev alabileceğinin farkında olmak itimat içinde bir birliktelik sunar.

beklentilerinizi konuşun

“evet” demeden önce eşinizle bazı noktaları netleştirmek, yıllar geçse de mutluluğu korunan bir beraberliğe haiz olmanıza yardımcı olabilir. Evlilik ile gelen yeni ömürın getirdiği sorumlulukları ayrım etmek, eşlerin karşılıklı evlilikten beklentilerini mevzuşmak, birlikteliği sürdürmek için eşlerin üzerine düşenleri anlamaya çalışmak ve gerekirse yeterince olgunlaşmamış ilişkilerde “hayır” diyebilmek mutlu aylin’leri çoğaltır üzgün aylin’leri azaltır.

eda türetken özenses
yaşam koçu

kadinvekadin.Net özel haberidir.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/evet_demeden_once_bir_kez_daha_dusunun.html

Eşi çalışan erkekler daha mutlu

eve ekmeği erkek getirir dişi kuş da yuvayı yapar anlayışı değişiyor. Bayanların daha fazla finansal sorumluluk üstlendiği evliliklerde hem hanımın hem de erkeğin saadet ve iyilik hallerinde artış olduğu görüldü. Sadece adamların eve ekmek getiren şahıs olduğu aksi durumdaysa, erkeklerin de eşlerinin de genel sağlık ve mutluluk seviyelerinin düşme eğiliminde olduğu gözlemlendi. Uzman klinik psikolog ve hipnoz uzmanı mehmet başkak, 15 yılda tamamlanan ve yaşları 18 ile 32 yaşları arasında değişiklik gösteren 3 bin 100 kişinin katıldığı araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi.

ev geçimine yardımcı olan hanım kendiyle gurur duyuyor

Amerika çalışma bakanlığı istatistiklerine dayanarak connecticut üniversitesi’ndeki sosyologlar tarafınca meydana getirilen araştırmada, çiftler hem bireysel aynı zamanda aile bazında gelirleriyle kıyaslandı ve adamların ev geçindirme sorumluluğu arttıkça mutluluk seviyelerinin düşme eğiliminde olduğu, bayanlarınsa ev geçindirme sorumluluğunu ne kadar çok yüklenirlerse saadet seviyelerinin de o aşama arttığı kararına varıldı. Ev geçindirme rolü üstlenen erkekler genelde bu rolü bir zorunluluk sonucu üstleniyor ve bu sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken kendilerini yoğun baskı altında hissediyor.Kadınlar ev geçindirme görevliğunu üstlenme konusunda nispeten yeniler ve ev dışında çalışıp para kazanmayı kendileri için bir fırsat ya da seçenek olarak görüyorlar. Inceleme ekibine nazaran, “para kazanarak ev devam eden kadınlarda bir tür kendiyle gurur duyma ve başarı hissi oluşuyor. Sonucunda bu bayanlar kendi hemcinslerinin nadir olarak elde ettiği bir başarıyı elde etmiş oluyorlar. Ev geçindirme rolleri sekteye uğrasa ve bu rollerini devam ettiremeseler bile, erkeklere kıyasla kaybedecek fazla bir şeyleri olmuyor.”

hanım ve adamın rolü her alanda değişti

bayanların para kazanmasının pek yaygın olmadığı dönemlerde, eski nesil adamların eşlerinin kendilerinden daha fazla gelir elde etmesi durumunda saadet seviyelerinde muhtemelen bir artış olmayacaktı. Ama Amerika’da ev geçindirme sorumluluğunun temel olarak erkekler tarafından yüklenildiği aile rakamsı azaldıkça, kişinin ailesini geleneksel modellere göre oluşturmasıyla ilgili sosyal beklenti de azalıyor. 1960 yılında evli ve 18 yaşından minik çocuğu olan bayanların sadece yüzde 3,5’i ev geçindirme sorumluluğunu aslolan olarak yüklenmişlerdi. Bugünse bu rakam yüzde 15. (evli olmayıp ev idame eden anne sayısında da o günden bugüne çok ciddi bir artış gözlemlendi). 1970 senesinde her iki ebeveynin de tam zamanlı işlerde çalıştığı aile nispetı yüzde 31 iken, 2015 senesinde bu nispet yüzde 46’ya çıktı. Ve iş yerlerimizde meydana gelen bu değişim evlerimizde de kadın-erkek rolleriyle ilgili bir değişimi bununla beraber getirdi. Yeni meydana getirilen bütün araştırmalar artık günümüz erkeklerinin kendi babalarına bakılırsa çocuklarının hayatlarında etken bir rol üstlenmek istediklerini, çocuk bakımıyla ve ev işleriyle daha çok meşgul olduklarını gösteriyor.

hasılatla beraber sorumululukta artıyor

ama tüm bu ümit verici tablonun bir de can sıkıcı bir tarafı var. Araştırmada ek olarak, “nerede ise her gelir seviyesinde, hanımefendilerın kaygı seviyesinin adamların endişe seviyesinden yüksek olduğu, ama ev geçindiren erkeklerle ev devam eden kadınların kaygı seviyelerinin aynı olduğu kararına varılmış.” araştırmacılar bu kararı, ev geçindirme rolü üstlenen erkekler ve bayanların stres seviyeleri benzer düzeyde olsa da, ekonomik olarak birine bağımlı olmanın bir kadın ve bir adam için farklı anlamlar anlatım ettiği düşüncesiyle açıklıyorlar. Ev geçindirme mevzusunda eşinden destek bulan erkekler, sorumlulukları azaldığı için kendilerini özgürleşmiş hissederken, bir kadının ekonomik anlamda tamamen kocasına bağlarımlı olması, eski nesil nispeten varlıklı fakat tüm vaktini ve gücünü evine ve çocuk bakımına ayıran kadınlar benzer biçimde hissetmesine sebep olabiliyor. Olası başka bir izahat da şu olabilir: mesela kadın ailenin toplam gelirinin yüzde 40’ını kazanıyor fakat çocuk bakımı ve ev işlerinin sorumluluğunu yüzde 80 nispetında üstleniyor ve sonuç olarak da çıldırıyor.

hanım çalışınca kendini güvende hissediyor

fakat yeniden de inceleme sonuçları cinsiyete bağlı sorumluklar, evlilik sorumluluklarından ne kadar çok ayrılırsa, eşlerin yapmak zorunda hissettikleri şeyleri değil de yapmak istedikleri şeyleri gerçekleştirme konusunda kendilerini daha özgür hissedecekleri ve hem erkek aynı zamanda bayanların kendilerini genel olarak daha iyi ve mutlu hissedecekleri konusunda ümit vaat ediyor. şimdilik evli olup çalışmayan yahut part-time çalışan hanımlarda kendini güvende ve rahat hissetme nispetının yaygın olarak yüksek olmadığı gözlemlense de, en son meydana getirilen bu araştırmanın sonuçları bu oranın bir gün artması için yeterince sebebin mevcut bulunduğunu gösteriyor.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/esi_calisan_erkekler_daha_mutlu.html

Aile İle Tatili Neşeli Geçirmenin Püf Noktaları

gençlerle tatile çıkarken…

ergenliğin değişimine hazirlikli olun: buluğluk süreci, fizyolojik ve hormonal bir çok değişikliği beraberinde getirir. Bu dönemdeki çocuklar yaşadıkları fiziksel değişimi yadırgadıkları için farklı davranabilirler. çocuğunuz plaja inmek istemiyorsa, gözlüğünü şapkasını hiç çıkartmıyorsa, giyim seçimlerinde pek mevsime uygun davranmıyorsa üzerine gitmek yerine sekalı davranmakta fayda var.

planlari birlikte yapin: buluğ çağındaki gençler hep söz dinlemek yerine birazcık da laf söylemek talep eder. Kendi görüşlerini kabul ettirme çabasına giren çocuğunuzla çatışmamak için karar alma aşamasında fikirlerini sormak en doğrusudur. Tatilde nereleri görmek istediklerini söylemelerine izin verip, müsait olanlara göre karar alırsanız, özgüvenlerinin gelişmesine ve seçim yapmayı öğrenmelerine de katkıda bulunursunuz.

beraber ve ayri faaliyet zamanlariniz olsun:ailecek dinlence yapmanın en güzel yanı birlikte zaman geçirmektir. çocuğunuzla ortak planlar yaparken, kendi yaşıtlarıyla beraber olacağı zamanlar ayırmayı da ihmal etmeyin.

çocuğunuza hobilerini gerçekleştirme imkâni verin: hobiler hayatı güzelleştirmenin bir yoludur. çocuğunuzu sanat ya da spor gibi yetenekli olduğu alanlara yönlendirin. Tatil döneminde de bu faaliyetlere katılabileceği imkânlar oluşturmanız sevinçli olmasını elde edecektir.

esnek olun: mükemmel dinlence beklentisi içine girmeden esnek planlar yaşam kurtarmış olur. Her aile üyesinin gereksinimlarını göz önüne alan elastiki bir plan yapın. Sadece çocukların gereksinimlarını karşılamak için bir planlama sizi yorgun bırakır. Pozitif yönde duygulara odaklanarak, yorucu aktivitelerin ertesi gününü dinlenmeye ayırarak tatilin hazzını çıkartabilirsiniz.

hem renkli hem dinlendirici tatil: kimileri tatilde fizyolojik olarak dinlenmek, kentten uzaklaşıp sessiz kalmak isterken daha genç yaşlarındaki kişiler için tatilin anlamı olabildiğince fazla fiziksel aktivite yapmak ve sosyalleşmek olabilir. Dolayısıyla iyi bir tatil hem bedendeki gerginliğin dans, müzik, spor şeklinde aktivitelerle atılmasına izin vermeli hem de bireyin dinlenerek güneşten, sessizlikten nasibini almasına imkan sağlamalıdır.

KAYNAK : http://yenikadin.com/aile-ile-tatili-neseli-gecirmenin-puf-noktalari-8703374-haberi/

Çocuklarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi

çocuklarda görülen idrar kaçırma, özellikle anne ve babalar için önemli bir sınav. çocuklarda idrar kaçırmanın altında pek çok müessir bulunduğunu vurgulayan anadolu sıhhat merkezi çocuk nefrolojisi uzmanı doç. Dr. Sevinç karaaslan bıyıklı, “uyanma güçlüğü, gece düşük mesane (idrar torbası) kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik meyil bu durumu ortaya çıkarabiliyor. Uyku bozukluğu, hiperaktivite-dikkat eksikliği, epilepsi, okul- aile sorunları şeklinde durumlar da idrar kaçırma sorununa niçin olabilmektedir. 5 yaşını tamamlamış bir çocuk haftada 2’den fazla idrar kaçırıyorsa ne olursa olsun hekime başvurulmalıdır” diye konuştu.

beş yaşından büyük bir çocuk doğumsal ya da 3 aydan uzun süre haftada en az 2 kere uykudayken idrar kaçırıyorsa “enürezis” varlığından söz edilebileceğini belirten çocuk nefrolojisi uzmanı doç. Dr. Sevinç karaaslan bıyıklı, “bu sıkıntı, çocukların gündüz ya da gece yatağını, elbiselerini gayri ihtiyari olarak ıslatması şeklinde karşımıza çıkar. Ancak uykuda idrar kaçırma (enürezis monosemptomatik) ile sıkışma, damlatma, sık yahut seyrek idrar yapma, idrar tutma manevraları, kesik kesik işeme benzer biçimde durumların eşlik ettiği idrar kaçırma (polisemptomatik enürezis) olmak üzere iki türlüdür” ifadesini kullandı.

idrar kaçırmanın ara sıra başka sıhhat sorunlarının habercisi olabileceğini söyleyen doç. Dr. Bıyıklı, “özellikle idrar yolu enfeksiyonu, idrar torbasının hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, böbrek yetersizliği, kabızlık yahut diyabet bunlar arasındadır” şeklinde konuştu.

suçlayıcı davranmayın

bütün tedavi dönemi süresince ailenin çocuğa yardımcı olmasının tehlikeli sonuç bir öneme sahip olduğunu söyleyen doç. Dr. Bıyıklı, “çocuğun, bu problemi sadece kendisine aitmiş benzer biçimde idraklamaması için özenli hareket etmeli; tedavi esnasında ortaya çıkabilecek durumlarda kabahatlayıcı ve cezalandırıcı alışkanlıklardan kaçınılmalı. Aksi yöndeki her davranışın, çocukta özgüven kaybı, davranış bozukluğu ve anksiyete gibi sorunlara yol açabileceği unutulmamalı” dedi.

ilkokula başlama süreci faal tedavi için önemli

idrar kaçırma sorununda çocuklarda tafsilatlı fizik muayene ve laboratuvar değerlendirmeleri sonrası altta yatan organik bir rahatsızlık saptanmazsa aile yapısı ve çocuğun olaydan etkilenme derecesine göre 2 yıl ghasret ve yardımcı tedaviyle izlem yapılabildiğini aktaran doç. Dr. Bıyıklı, “sadece ilkokula başlama dönemi olan 7-8 yaş daha etkin bir tedavinin seçilmesi açısından önemlidir. Altta yatan doğal bir hastalığın olup olmadığının değerlendirilmesi için laboratuvar incelemeleri ve üriner sistem ultrasonografisi istenebilir. Bazen çocuklar, uygulanacak tedavi yönteminden korkabilir. Bu aşamada ailenin de tedaviye katılımı, tedavinin başarısı için çok önemlidir. Muayene sırasında çocukla doğru yazışma kurmak, dikkat etmesi ihtiyaç duyulan durumları onunla paylaşmak, zorlandığı alanlarda ona yol imlemek tedavinin neticelerina da olumlu yansır” diye konuştu.

tedavinin başarı nispetı yüzde 90

doç. Dr. Bıyıklı, şöyle mevzuştu: “tedavinin başarı oranı, monosemptomatik enürezis türünde davranış tedavisi ve alarm tedavisi ile yüzde 90’ların üzerindedir. Tedavi sonrası sorunun yine görülme olasılığı da düşüktür (yüzde 20-30). Ilaç kullanmasında ise başarı nispetı yüzde 60-70 içinde değişmekte olup, tedavi sonrası yeniden görülme olasılığı yüksektir.”

beslenmeye dikkat

çocukların beslenme şekilleri de bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Sıvı alımının düzenlenmesi, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulması, özellikle akşam yemeğinden sonrasında meyve, kuruyemiş, şekerli ve tuzlu besinlerle içeceklerin ksıcaklıktlanması önemlidir.

çocuğunuz için aşağıdaki önerileri dikkate alın:

– yatmadan 2 saat önce sıvı alımını kısıtlayın.

– yatak öncesi hela ziyareti yapmış oldurın.

– uyuduktan 1,5 – 2 saat sonrasında wc kullanımı için uyandırın.

– gündüz sıvı alımını artırın.

– gündüz 2-3 saat arayla işemesini sağlayın.

– akşam yemeğinde susamasını tetikleyecek tuzlu ve aşırı baharatlı besinlerden kaçının.

– idrar söktürücü tesiri olabilen hazır içecekleri eve almayın.

ülkü tuvalet eğitimi nasıl olmalı

– 1,5 – 2,5 yaş aralığının ideal vakit bulunduğunu unutmayın.

– katı tuvalet eğitiminden kaçının.

– öğrenim süresince aile olarak destekleyici davranın.

– gece ve gündüz eğitimine bununla beraber başlayın.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/cocuklarda_idrar_kacirma_nedenleri_ve_tedavisi.html

Bebek sahibi olmak için düzenli adet görmek önemli mi

artık bebek sahibi olmayı istiyorsunuz fakat tane düzensizliğiniz var. Peki, bu durumda iyi mi bir yol izlemeniz gerekiyor?

hanım hastalıkları, doğum ve tüp bebek uzmanı prof. Dr. Cem fıçıcıoğlu, şayet adet düzensizliği ile olan bir kişi çocuk sahibi olmak istiyorsa önce bu durumun tedavi edilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

prof. Dr. Cem fıçıcıoğlu, “tane düzensizliklerinin efsunk çoğunluğunun altında yumurtlama bozuklukları yatar. Yumurtlamanın olmadığı bir döngü, kesinlikle adet düzensizliği ile karşımıza çıkar. Ufak bir ilaç tedavisi ile adet düzensizliği sorununu ortadan kaldırırız ve hasta kendiliğinden hamile kalabilir” şeklinde konuştu.

bebek sahibi olmadan önce adet düzensizliği tedavi edilmeli – izle:

kadinvekadin.Net özel haberidir.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/bebek_sahibi_olmak_icin_duzenli_adet_gormek_onemli_mi.html

Evlilik öncesi ve sonrası karşılaşılabilecek risk faktörleri

evlilik sonucunın alınmasıyla süregelen süreç çoğu zaman mutlulukla devam etse de ara sıra problemlerı da bununla beraber getirebiliyor. özellikle de genç evlilerin geldikleri aile ile alakalı yaşismikları problemler çoğu vakit şaşırtıcı olabiliyor. Peki, evlilik hazırlıkları yapılırken yaşanmış olan sorunlar nedir? Evliliğin, ailelerin güç savaşı haline gelmesi nasıl önlenebilir? Evlilikte karşılaşılabilecek risk faktörleri nelerdir? Dbe davranış bilimleri enstitüsü kurucu başkanı ve uzman klinik psikolog emre konuk evlilik dönemini iyi yönetmenin yollarını açıklıyor…

evlenme kararı verildikten ve tarih belirlendikten derhal sonraki sürecin keyifli bir halde geçmesi gerekirken aksine çok yoğun ve insanı yoran bir süreç yaşanabiliyor. Eve alınacak halı, oturma düzeni, buzdolabı gibi tüm bunların sonucunın verilmesi söz konusu olduğunda, ara sıra evlenecek iki genç insan işin en başlangıcında sınır koyamadıklarından pasif kalabiliyor. Aileler ve özellikle de anneler; laf sahibi olmak, yakınlığı sağlayabilmek, kopuşun acısını dindirebilmek için sürece müdahale edebiliyor.

dbe davranış bilimleri enstitüsü kurucu başkanı ve uzman klinik psikolog emre konuk, evlilik periyodunu iyi yönetmenin yollarını şöyle açıklıyor: “evlenme kararı aldıktan sonra, iki gencin evlilik periyodunu iyi mi yöneteceklerini belirlemesi gerekiyor. Alınması ihtiyaç duyulan ihtiyaçlardan maddi anlamda verilmesi ihtiyaç duyulan kararlara kadar birfazlaca aşamanın evlenecek olan iki insan tarafınca tek tek ele alınıp sürecin belirlenmesi gerekiyor. En başında bu detaylar partnerler tarafınca belirlenir ve kararlar verilirse, hayat daha kolay ve sorunsuz geçiyor.”

evlilik öncesinde ve hatta ondan sonra aile desteğinin önemli bulunduğunu vurgulayan konuk, “yardımcı verirken ailelerin amacı, çocuklarından ayrılacakları için ayrılığın verdiği acıyı azaltmak ya da gücü kaybetmemek olmamalıdır. Bu bir araziyi paylaşamama kavgası gibidir, çünkü bir taraf yapmazsa karşı taraf yapacaktır. Ben bu yeni eve yerleşmezsem, öbürü yerleşecektir. Dolayısıyla çok eğlenceli olması gereken bir müddetç çok sancılı ve stresli hâl alabiliyor. Gelişen sorunları çözmek için de her ailede bulunan akil insanlardan yardımcı alınabilir. Bu kişiler sağduyuludurlar ve ilişkilerin toparlanmasına ve muntazam gitmesine katkıda bulunurlar” diye mevzuştu.

evlilik öncesi ve ondan sonra karşılaşılabilecek riskler

evlilik öncesinde ve ondan sonra karşılaşılabilecek risk faktörlerinin de doğru bir halde yönetilmesi gerektiğini belirten konuk, bu riskleri şöyle sıralıyor:

– hor görme: tartışmalarda aşağılama, minik görme, iğneleme, küçümseme, alay etme anlamına gelen sözler, jest ve mimikler hor görmeye yol açıyor.

– tenkit: tartışmalarda kişiliğe yönelik suçlamalar olabiliyor.

– kabahatlama ve savunma: tartışmalarda şikâyeti suçlamadan ayırmak gerekiyor. Kabahatlanan bir adamın kendini savunması doğaldır. Ama evlilik ilişkisinde bireyin karşı kabahatlamaya girmeden de olsa kendini savunması, ne makalek ki bir işe yaramıyor. Tersine, savundukça karşı taraf suçlamalarına devam ediyor. çünkü aslında, kendimi savunduğumda karşımdakine, ‘sorun bende değil sende’ demiş oluyorum. Doğal olarak bu oyun yukarıdaki sırasıyla oynanmıyor. Taraflar duruma göre birini bırakıp diğerini kullanabiliyor.

– duvar örme ve küsme: irdelemenin bir noktasında taraflardan biri ilişkiden çekilebiliyor ve reaksiyon vermemeye başlayabiliyor, şu demek oluyor ki çevreına bir duvar örebiliyor.

– taşma ve romantik kopuş: duvarını ören şahıs hiç bir tepki vermez hale gelerek eşinden uzaklaşırken evliliğinden de uzaklaşıyor.

– ilişkiyi onarım: kırıcı bir tartışmadan sonra ilişkiyi tamir etmek için çaba harcanmıyor yada bu mevzuda başarsıcaklıkz olunabiliyor.

uzak durulması ihtiyaç duyulan hanımefendiler ve erkekler

emre konuk “uzak durulması gereken hanımefendiler ve erkekler” listesi ile diğer risk faktörlerini ise şöyle sıralıyor:

– birlikteliğin başlangıcında, eşlerden birinde alkol yada madde fenaye kullanımı var ise,

– eşin küçümsenilmeyen, kıymet verilen en az birkaç özelliği yoksa,

– anne/baba, dostlar karşıysa,

– tahsil/kültür ayrımı bir hastalık olarak yaşanıyorsa,

– birlikteliğin ana motoru cinsellik ise,

– eş evlilikteki problemlerı anneye veya babaya bağlıyorsa,

– “evlenince düzelir” diye düşünülüyorsa,

– beraberlik/eş sıkıcı bulunuyorsa,

– durmadan “aslında ne demek istendiği” anlatılmak zorunda kalıncaıyorsa,

– taraflardan biri hami, koruyucu rolünde ise

bu kişilerin evlilik için yanlış tercih olabileceği düşünülmeli.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/evlilik_oncesi_ve_sonrasi_karsilasilabilecek_risk_faktorleri.html